Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2017, číslovaný obal

Investiční mince ČESKÝ LEV - Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2017, číslovaný obal
Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2017, číslovaný obal

Dárková varianta investiční mince je uložena do speciálního balení, které je číslováno.

Mince České mincovny „Český lev“ jsou úplně první ryze investiční mince ražené v České republice. Jsou dostupné v řadě hmotností, mezi kterými pochopitelně nemůže chybět jedna trojská unce ryzího stříbra.

Extrémně malý náklad pouhých 500 kusů !

Své jméno trojská unce dostala nikoli podle bájného města Tróje, známého ze starých řeckých pověstí, ale podle francouzského města Troyes [trua]. Sídlo na Seině bylo od nepaměti střediskem obchodu a zlato i stříbro v jednotkách odpovídajících trojské unci se zde směňovalo již ve středověku. Netrvalo dlouho a tato standardizovaná hmotnost se rozšířila do celého světa – například angličtí kupci v Troyes působili již v 9. století našeho letopočtu. Jedna trojská unce, kterou lze převést na 31,1034768 gramů, je dodnes celosvětově platnou měrnou jednotkou v oblasti mezinárodního obchodování s drahými kovy.

Autorem vlastenecké předlohy investiční mince se stal světoznámý designér Jaroslav Bejvl. Jako hlavní motiv reverzní strany zvolil symboly české státnosti: dvouocasého lva, plamennou orlici na štítu a Svatováclavskou korunu. Do reliéfní podoby však svůj výtvarný návrh převést nestihl – ve věku 75 let nás navždy opustil, a tak se jeho posledního rozpracovaného díla ujal mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Na averzní straně se pak nachází lipová ratolest spolu s atributy ostrova Niue (portrétem a jménem královny Alžběty II., rokem emise 2017 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD)), jehož licence České mincovně umožňuje razit své vlastní mince.

Stříbrná mince zasazená do dárkového balení představuje originální a především hodnotnou pozornost.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_1_NZD_Cesky_Lev_Ag_bk_v_blistru_1
2017_1_NZD_Cesky_Lev_Ag_bk_v_blistru_2
2017_1_NZD_Cesky_Lev_Ag_bk_v_blistru_3
2017_1_NZD_Cesky_Lev_Ag_bk_v_blistru_4