Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2017

Investiční mince ČESKÝ LEV - Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2017
Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2017

Mince ražené ze zlata nejsou jen výsadou sběratelů a numismatiků. Chytří investoři vědí, že takové ražby obohatí jejich portfolio, a řada světových bank proto vydává investiční mince k tomu určené. Česká republika svou vlastní ryze investiční minci dosud nemá, a tak Česká mincovna přichází s řadou ražeb nazvanou Český lev.

VYPRODÁNO

Když se Čechů zeptáte, jaká jsou naše heraldická zvířata, jistě odpoví, že český lev, moravská orlice a slezská orlice. Málokdo z nich však tuší, že nejstarším českým heraldickým znakem je takzvaná plamenná orlice, řečená též svatováclavská – vpravo hledící černý dravec se zlatými drápy a zobákem (čili zbrojí), který je posázen červenými plamínky a zasazen do stříbrného štítu. Inspirací pro vznešenou podobu orlice se staly pravděpodobně erby římských císařů a objevila se ještě předtím, než se naším symbolem stal pro střední Evropu netypický a exotický lev. Nejprve byla plamenná orlice znakem rodu Přemyslovců – do užívání ji měl získat kníže Břetislav I. – a od konce 12. století se stala znakem Českého knížectví, později království. To se však změnilo rozhodnutím císaře Fridricha I. Barbarossy, jenž coby odměnu za statečnost povýšil Vladislava II. na krále a umožnil „černého orla, který štít českých knížat zdobil dodneška, jednoocasým lvem zaměnit.“

Svatováclavská orlice na nýtovaném štítu je spolu se Svatováclavskou korunou na podušce motivem reverzní strany této ražby. Dominantním prvkem je pak netradičně realisticky vyvedený dvouocasý český lev, který vleže střeží oba artefakty. Výtvarný návrh je dílem předního medailéra Jaroslava Bejvla – ten nás však ve věku 75 let opustil, a tak své dílo nestihl dokončit. Otěže po něm proto převzal Asamat Baltaev, DiS. Jedná se o investiční minci České mincovny, která vychází pod licencí ostrova Niue, a tak její averzní strana patří následujícím atributům – portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise mince 2017 a nominální hodnotě 500 DOLLARS (NZD).

Proměňte své finance v 10 trojských uncí ryzího zlata – sofistikovaně a bez DPH!Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 311 g (10 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(50 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_500_NZD_Cesky_Lev_Au_10_Oz_bk_1_etue
2017_500_NZD_Cesky_Lev_Au_10_Oz_bk_2_etue
2017_500_NZD_Cesky_Lev_Au_10_Oz_bk_3_etue
2017_500_NZD_Cesky_Lev_Au_10_Oz_bk_4_certifikat
2017_500_NZD_Cesky_Lev_Au_10_Oz_bk_5_mince