Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2017

Investiční mince ČESKÝ LEV - Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2017
Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2017

Významné světové banky a mincovny se pyšní svými vlastními investičními mincemi. Jak jejich označení napovídá, spíše než sběratele a numismatiky lákají především investory, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez ryzího zlata. Protože Česká republika své ryze investiční mince dosud neměla, Česká mincovna představuje svou vlastní řadu investičních mincí nazvanou Český lev.

VYPRODÁNO

Světové centrální banky a mincovny volí pro své investiční mince snadno rozpoznatelné národní motivy. Tématem rakouské mince „Wiener Philharmoniker“ je tak jeden nejuznávanějších symfonických orchestrů klasické hudby na světě. Kanadský „Maple Leaf“ nese oficiální státní znak v podobě javorového listu. Jihoafrický „Krugerrand“ je zasvěcený nejen historickému prezidentovi Paulu Krugerovi, ale také státnímu symbolu v podobě antilopy skákavé. Rovněž řada dalších zemí na svých investičních mincích vyobrazuje národní zvířata: americký „Eagle“ patří majestátnímu orlu bělohlavému, čínská „Panda“ černobílé pandě velké a australský „Kangaroo“ zástupci pro protinožce charakteristických klokanů. Ani investiční mince České mincovny nejsou výjimkou – patří především českému lvu a vedle něj také svatováclavské orlici.

Ležící dvouocasý český lev v netradičně realistickém pojetí dominuje reverzní straně investiční ražby, na které střeží Svatováclavskou korunu spolu s plamennou orlicí vyvedenou na štítu. Autorem originální kompozice se stal Jaroslav Bejvl, který nás však ve věku 75 let opustil, a tak své mistrovské dílo nestihl dokončit. Rozpracovanou minci proto dokončil mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, který poskytuje licenci k ražbě investičních mincí České mincovny, a nese jméno a profil královny Alžběty II., letopočet emise mince 2017 a její nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD).

Mince je vyražena z ryzího zlata o hmotnosti pětinásobku trojské unce – celosvětově uznávané měrné jednotky – a je osvobozena od DPH!Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 155,5 g (5 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(50 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_250_NZD_Cesky_Lev_Au_5_Oz_bk_1_etue
2017_250_NZD_Cesky_Lev_Au_5_Oz_bk_2_etue
2017_250_NZD_Cesky_Lev_Au_5_Oz_bk_3_etue
2017_250_NZD_Cesky_Lev_Au_5_Oz_bk_4_certifikat
2017_250_NZD_Cesky_Lev_Au_5_Oz_bk_5_mince