Zlatá čtvrtuncová mince 5 FJD Lukáš Krpálek

Novinky - Zlatá čtvrtuncová mince 5 FJD Lukáš Krpálek
Zlatá čtvrtuncová mince 5 FJD Lukáš Krpálek

Pamětní ražby věnované našim zlatým olympionikům patří mezi tradiční emise České mincovny. Rok 2016 se však od těch předchozích liší. Z Ria de Janeira totiž přivezl nejcennější trofej jen jediný Čech, a tak vychází pouze jedna zlatá Smart mince. Patří fenomenálnímu judistovi Lukášovi Krpálkovi.

Lukáš Krpálek se narodil v roce 1990. S judem začal koketovat již v 6 letech a v roce 2006 vybojoval svou první medaili – stříbro na mistrovství Evropy kadetů. Když o dva roky později získal juniorské tituly mistra Evropy i světa, dokázal, že patří mezi elitu. Další zlaté, stříbrné a bronzové mistrovské úspěchy záhy následovaly. Přestože mu olympijský kov na letních hrách v Londýně 2012 unikl, o čtyři roky později v Riu de Janeiru světu ukázal, zač je toho český loket. Díky řadě vítězství v nervy drásajících soubojích přidal do své sbírky další zlatou medaili a stal se teprve druhým českým judistou v historii, který dosáhl na olympijské stupně vítězů.

Autorem zlaté pamětní mince oslavující tento úspěch je ak. soch. Jiří Dostál, který má ve svém portfoliu velké množství ražeb našich předních sportovců – například hokejového brankáře Dominika Haška či rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. „Lukáš má moc hezkou hlavu,“ říká zkušený medailér, který se se zápasníkem setkal osobně, aby mohl jeho charakteristické rysy zpracovat co nejvěrněji. Reverzní straně mince dominuje vyobrazení olympionika z profilu s pěstmi pozvednutými v triumfálním gestu, které je doplněno českou vlajkou a koláží složenou z nápisů LUKÁŠ KRPÁLEK – RIO DE JANEIRO – 2016 – JUDO – ZLATÁ MEDAILE. Averzní strana ražby patří emitentovi, který České mincovně nově poskytuje licenci pro vydávání mincí s žijícími osobnostmi. Znak tichomořského souostroví FIJI je doplněn rokem emise 2016 a nominální hodnotou FIVE DOLLARS (FJD).

Nenechte si ujít zlatou vzpomínku na jedinečný zlatý triumf českého sportu!Autor: Jan Petr, DiS., ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Fidži

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_5_FJD_Lukas_Krpalek_Au_etue