Sada tří zlatých medailí Václav Havel - dramatik, disident, prezident

Novinky - Sada tří zlatých medailí Václav Havel - dramatik, disident, prezident
Sada tří zlatých medailí Václav Havel - dramatik, disident, prezident

Tři zlaté medaile v mimořádné pamětní sadě České mincovny symbolizují tři z největších kamínků v životní mozaice Václava Havla, který by v roce 2016 oslavil 80. narozeniny – jeho osudové role dramatika, disidenta a prezidenta.

Přestože byl Václav Havel nadto ještě filozofem, filantropem, humanistou či oddaným manželem, tyto tři úlohy ovlivnily jeho životní dráhu nejvíce a zároveň změnily směřování životů všech obyvatel tehdejšího Československa.

Reverzní strany jednotlivých medailí z dílny špičkového výtvarníka Vojtěcha Dostála, DiS. jsou věnovány věrným portrétům Václava Havla. Zatímco brýle na čtení podtrhují umělcův filozofický nadhled, rozevláté vlasy značí disidentovu neochotu podřídit se konvencím. Prezident je sice navenek spoután kravatou a formálním sestřihem, ale živý pohled prozrazuje, že uvnitř se nezměnil.

Averzy medailí abstraktním způsobem vystihují důležité aspekty jednotlivých rolí Václava Havla. Umělecký přínos dramatika světu je vyjádřen koláží složenou z názvů jeho mistrovských děl. Disidentův vzdor totalitnímu režimu dává najevo vítězné gesto vyjádřené vztyčenými prsty opisujícími písmeno „V“. Prezidenta pak charakterizuje silueta Hradu, místa, které se po desítkách let útlaku opět stalo majákem svobody. Pokud se k sobě averzní strany přiloží podle schématu vyrytého na vičku luxusní dřevěné krabičky, objeví se motiv, který si s Václavem Havlem každý neomylně spojí – srdce symbolizující pravdu a lásku, které musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Nedílnou součástí každé sady je publikace pojednávající o životě a odkazu Václava Havla z pera odborníka na slovo vzatého – PhDr. Petra Koury, Ph.D., experta na naše moderní dějiny.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 3x 22 mm, hmotnost: 3x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
41.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_1
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_2
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_3
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_4
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_5
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_6
2016_Au_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_7