Zlatá medaile Jaroslav Róna - Conquistador

- Zlatá medaile Jaroslav Róna - Conquistador
Zlatá medaile Jaroslav Róna - Conquistador

Emise: září 2016

Předloha předposlední zlaté medaile České mincovny ze série Umění pro Václava Havla pochází z ateliéru malíře a sochaře Jaroslava Róny. Jejím motivem je Conquistador – španělský dobyvatel Nového světa –, který na první pohled nemá s prvním českým prezidentem mnoho společného. Opak je pravdou.

Po Sametové revoluci se Čechoslovákům otevřely brány do celého světa a Jaroslav Róna této příležitosti ihned využil, aby načerpal inspiraci. Zavítal mimo jiné do Mexika, jehož kultura mu učarovala. „V Mexiku jsem nasál styl jakési ornamentiky a zpracoval jsem motiv Conquistadora – dobyvatele bez tváře a v plné zbroji. Vždycky mě přitahovala hispánská kultura. Je pro mě velmi vzrušující, mnohem více než příkladně středoevropská gotika,“ vzpomíná umělec na vznik plastiky, kterou zvolil jako předlohu pro svou pamětní medaili a která by bez Václava Havla, jenž se významnou měrou zasadil o demokratizaci naší vlasti, nikdy nevznikla.

Podle návrhu Jaroslava Róny zpracoval model pamětní medaile zkušený akademický sochař Vladimír Oppl. Zlatý střížek použitý pro ražbu medaile je netradičně nekruhový, a ideálně tak zapadá do pestrého cyklu. Jeho averzní strana je věnována obrněnému Conquistadorovi se sepnutýma rukama a nelidsky vypadající přilbou. Reverzní strana pak patří Pražské křižovatce, mezinárodnímu duchovnímu a kulturnímu centru sídlícímu v kostele svaté Anny. Jeho obnova a rozvoj byly velkým přáním Václava Havla a výtěžek z prodeje medailí, které vycházejí ve spolupráci České mincovny a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, ho pomáhá splnit.

Každá z pouhých 100 kusů originálních pamětních medailí je ručně číslována na hraně a uložena do luxusní dřevěné etue.
Autor: ak. soch. Jaroslav Róna / ak. soch. Vladimír Oppl
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: rozměry: 45 x 30 mm, hmotnost 50 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(100 ks)
98.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_Au_medaile_Jaroslav_Rona_Conquistador_1_etue
2016_Au_medaile_Jaroslav_Rona_Conquistador_2_etue
2016_Au_medaile_Jaroslav_Rona_Conquistador_3_etue
2016_Au_medaile_Jaroslav_Rona_Conquistador_4_certifikat