Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Hradce Králové

- Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Hradce Králové
Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Hradce Králové

Plánovaná emise: červen 2016

Můžete rezervovat přes emisní plán České mincovny 2016, emailem nebo žádankou.

Když akademický malíř Karel Zeman tvoří pamětní medaile, rád cestuje na místa, která se na nich objevují, aby nasál atmosféru. V případě páté emise z jeho autorské série Dějiny válečnictví to neměl daleko – zlatou medaili vyraženou z jedné unce ryzího zlata totiž věnoval bitvě u Hradce Králové, která vzplála přesně před 150 lety.

Rozhodující střetnutí Prusko-rakouské války roku 1866 je nesmazatelně spjato s osobou rakouského vojevůdce Ludwiga von Benedek. Přestože se jednalo o statečného a schopného velitele, který se svému řemeslu učil u samotného maršála Radeckého, ve své poslední bitvě byl poražen na hlavu. Před úplnou zkázou ho tehdy zachránilo jenom hrdinství jeho mužů – střelců, kyrysníků a dělostřelců, kteří se bili jako lvi. Ve snaze odvést pozornost od skutečných příčin neúspěchu, který spočíval v nevhodné organizaci císařské armády, použilo rakouské velení Benedeka jako obětního beránka. Před potupením ho nezachránily ani všechny jeho dosavadní úspěchy. Tuto osobní tragédii použil Karel Zeman jako hlavní motiv averzní strany medaile:

„Na lícní straně medaile jsem vymodeloval portrét polního zbrojmistra Ludvíka von Benedek zasazený do rámu ve formě vavřínového věnce symbolizujícího jeho předchozí válečné úspěchy, po katastrofální porážce u Hradce Králové rozlámaného na kusy.“

Reverz medaile nese jezdce znepřátelených armád v žáru bitvy, jejíž výsledek je symbolizován dvěma přilbami – pruskou stojící na povalené rakouské.

Emisní náklad čítá pouhých 100 ručně číslovaných kusů a součástí každé zlaté medaile je výpravný certifikát pravosti s průvodním slovem autora a historickým textem.Autor: ak. mal. Karel Zeman
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s popisem a číslováním


Proof
(100 ks)
46.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_Au_medaile_Bitva_u_Hradce_Zeman_etue