Sada čtyř zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů ze Žerotína

- Sada čtyř zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů ze Žerotína
Sada čtyř zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů ze Žerotína

Emise: květen 2016

Vyhledávanou sběratelskou sérii Šlechtické rody od České mincovny obohatil další vzácný přírůstek. Sada čtyř zlatých mincí patří pánům ze Žerotína, prastarému rodu, který sídlil na Moravě a jehož příslušníci prosluli svou vzdělaností, intelektem i mocí.

Každou ze čtyř Smart mincí 5 NZD zdobí jeden z představitelů žerotínské aristokratické liniev mistrovském zpracování akademického sochaře Michala Vitanovského. Ten je autorem mnoha mimořádných mincí, medailí a insignií, na nichž prokázal neuvěřitelný cit pro historická témata.

Nejinak tomu je i v případě mincí věnovaných Plichtovi, Karlu staršímu, Karlu Emanuelovi a Alžbětě Julianě, rozené z Oppersdorfu.

Plichta ze Žerotína (1291–1322), pravděpodobně nejstarší syn Habarta ze Žerotína, dosáhl věhlasu jako turnajový rytíř. Pro jeho chrabrost ho dle některých zdrojů přijal Jan Lucemburský do své osobní družiny. Dalimilova kronika pak uvádí, že se Plichta účastnil bojů s Habsburky, kteří si po vymření Přemyslovců osobovali nárok na český trůn.

Karel starší ze Žerotína (1564–1636), významný politik, spisovatel a představitel moravského zemského patriotismu, proslul svým dílem „Apologie neb obrana ku panu Jiříku z Hodic“, knihou psanou skvostným jazykem a formou dopisu. Karel v ní Jiříkovi vyčítal pasivitu, jež způsobila úpadek stavovských orgánů, a také pýchu, lenost a lakomství tehdejší šlechty.

Alžběta Juliana Žerotínová (přibližně 1630–1669) čelila mnoha tragédiím. Přemyslavu III. ze Žerotína porodila čtyři potomky, ale všichni zahynuli coby děti. Manžel se snažil její smutek rozptýlit a v okolí zámku ve Velkých Losinách, který obývali, vybudoval mnoho impozantních staveb. Sama Juliana zemřela velmi mladá a před smrtí si přála své srdce uložit k ostatkům malého synka. Ten byl pohřben v klášterním kostele v Šumperku, jenž vyhořel. Proto nechal Přemyslav srdce uschovat do schrány, z níž však později zmizelo a bylo údajně použito k magickým rituálům. Následné čarodějnické procesy se pak staly předlohou slavné knihy a neméně známého filmu Kladivo na čarodějnice.

Karel Emanuel ze Žerotína (1850–1934) byl posledním mužským členem moravské větve rodu Žerotínů, která s jeho skonem vymřela po meči. Během svého života byl aktivním politikem, zastával funkci poslance Moravského zemského sněmu a Říšské rady a počátkem 20. století byl rovněž moravským místodržícím.

Čtyři zlaté mince jsou uloženy v luxusní etuji z tmavého dřeva, která ukrývá rovněž certifikát pravosti. Exkluzivní emise ve špičkové kvalitě proof je limitována pouhými 500 kusy!Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 16 mm, hmotnost: 4x 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_4x_5_NZD_Slechticky_rod_panu_ze_Zerotina_Au_proof_1
2016_4x_5_NZD_Slechticky_rod_panu_ze_Zerotina_Au_proof_2
2016_4x_5_NZD_Slechticky_rod_panu_ze_Zerotina_Au_proof_3
2016_4x_5_NZD_Slechticky_rod_panu_ze_Zerotina_Au_proof_4
2016_4x_5_NZD_Slechticky_rod_panu_ze_Zerotina_Au_proof_5