Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - Antonín Zápotocký

- Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - Antonín Zápotocký
Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - Antonín Zápotocký

Emise: duben 2016

Českoslovenští prezidenti – téma, které nadchne historiky, ale díky poutavě zpracované sérii pamětních medailí České mincovny také řadu numismatiků, kteří se dočkali dalšího přírůstku do svých hýčkaných kolekcí: stříbrné ražbě patřící v pořadí pátému prezidentovi, Antonínu Zápotockému.

Antonín Zápotocký byl sociálně demokratický a poté komunistický politik a prezident. Do čela republiky byl zvolen 21. března 1953 po úmrtí Klementa Gottwalda. Za jeho působení ve vládě proběhla měnová reforma, která občany připravila o značné množství úspor. Přestože zastával „lidový“ přístup k dělníkům, podílel se na politických procesech a jiných represivních opatřeních. Méně známá je jeho činnost literární – šlo zejména o romány pojednávající o počátcích a vývoji českého dělnického hnutí. Ať už je historií hodnocen jakkoliv, patří mezi osobnosti, které se významně podílely na běhu dějin československého státu.

Averzu medaile dominuje portrét politika s nápisy MĚNOVÁ REFORMA 1:5/1:50, ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ a 1884–1957. Přehlídkou medailérského mistrovství akademického sochaře Jiřího Dostála je také vrstvená koláž na reverzu – tvoří ji znak a mapa Československa, pěticípá hvězda na podkladu, která jedním svým prodlouženým ramenem symbolicky sahá směrem k východu, a jednohaléř, který zastupuje Zápotockého měnovou reformu. Výjev doplňuje nápis PREZIDENT ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY a letopočty 1953 a 1957.

Stříbrná medaile Antonína Zápotockého spolu s ostatními prezidentskými ražbami vytvoří umělecky i historicky hodnotnou sbírku!Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.550 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_stribrna_medaile_Antonin_Zapotocky_blistr_1
2016_stribrna_medaile_Antonin_Zapotocky_blistr_2
2016_stribrna_medaile_Antonin_Zapotocky_blistr_3
2016_stribrna_medaile_Antonin_Zapotocky_blistr_4
2016_stribrna_medaile_Antonin_Zapotocky_blistr_5
2016_stribrna_medaile_Antonin_Zapotocky_blistr_6