Zlatá půluncová medaile Vlasta Burian

- Zlatá půluncová medaile Vlasta Burian
Zlatá půluncová medaile Vlasta Burian

Emise: duben 2016

VYPRODÁNO

"Já jsem se těšil na tu medaili, daj-li ji mně a nebo nedaj-li? Kdybych se náhodou znova narodil, tak bych se zmačkal a pak zahodil…“ Těmito slovy si Vlasta Burian ve svém nezapomenutelném výstupu ve filmu Anton Špelec, ostrostřelec stěžuje na to, že nezískal vytoužený metál. Česká mincovna ale Krále komiků bez medaile nenechá!

Pamětní medaile jsou náhradou za zrušenou emisi České národní banky a vycházejí z jejího vítězného soutěžního návrhu. Číslovaná emise z volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů ČNB je tradičně vyražena z jedné poloviny trojské unce ryzího zlata adoplňuje ji ilustrovaný certifikát pravosti s tematickým textem.

Burianův talent byl dar, který Štěstěna naděluje jen zřídkakdy. Jeho herectví bylo kombinací dokonalé improvizace, černého humoru i noblesní satiry. Každý večer uměl na jevišti rozehrát zcela unikátní strhující koncert, a překvapit tak nejen diváky, ale často i své kolegy. Zřejmě nebyla napsána role, s níž by si neporadil. Spontánní a přirozený smysl pro humor dokázal namířit proti patosu i snobství ve společnosti. Svůj původ – narodil se v rodině krejčího a vlastence – zvládal ve svém umění nádherně využít a získat si tak oblibu u širokých lidových vrstev. Kromě verbálního projevu proslul také nezaměnitelnou mimikou a vypilovanou gestikulací.

Jeho typický „vytřeštěný“ výraz s příznačným cvikrem na nose si jistě dokáže vybavit každý obdivovatel filmů pro pamětníky.  Mistrovsky ho zpodobnil rovněž Jaroslav Bejvl na averzumimořádné emise zlaté pamětní medaile. Portrét doplnil letopočty 1981 a 2016 a jménem VLASTA BURIAN. Reverz tvoří nápaditý motiv filmového pásu stočeného do spirály, jenž nese nápis FILMOVÝ HEREC a KOMIK. Ve spodní části medaile se pak skví plastika Burianova podpisu. Sběratelský unikát a současně srdeční záležitost zkrášlí pouze 99 numismatických kolekcí!Autor: Jaroslav Bejvl
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
27.990 Kč
(0 ks skladem)