Stříbrná mince 1 NZD Prstnatec český

- Stříbrná mince 1 NZD Prstnatec český
Stříbrná mince 1 NZD Prstnatec český

Emise: březen 2016

Když se řekne orchidej, většině z nás se vybaví exotické výjevy plné opulentních květů. Ti znalejší však vědí, že se několik těchto ušlechtilých krásek vyskytuje i v naší přírodě. Jedna taková se dokonce objevuje pouze v České republice a ke všemu na jedné jediné lokalitě! Jmenuje se prstnatec český (Dactylorhiza bohemica) a je třeba se k ní chovat nesmírně ohleduplně, protože patří na smutný seznam kriticky ohrožených druhů naší flóry. Této vzácné květině právem náleží další emise kolorované Smart mince 1 NZD z vyhledávané série Ohrožená příroda od České mincovny.

Prstnatec český patří do čeledi vstavačovitých a vznikl pravděpodobně křížením jiných druhů prstnatců, jichž existuje kolem 75. Ukazuje se na vápnitých a vlhkých slatiništích v pahorkatině – výhradně na Českolipsku poblíž Doks. Rostlina je vysoká přibližně 40–45 cm a půvabné fialové květy ji každoročně zdobí jen krátce, od června do července. Vztahuje se na ni ochrana mezinárodní dohody CITES.

Stříbrná Smart mince 1 NZD je velmi atraktivním sběratelským artefaktem, k čemuž přispívá jak výjimečné téma, tak mimořádné zpracování. Pod ním je podepsán nadaný medailér MgA. Martin Dašek, který svůj výtvarný um v sérii prokázal již mnohokrát. Reverz je věnován barevně vyvedenému motivu prstnatce spolu s jeho českým a latinským názvem po obvodu. Averz pak patří vkusné kompozici atributů emitenta protkané čtyřmi kvítky.
Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag, mince kolorována
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.295 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_1_NZD_Ohrozena_priroda_Prstnatec_cesky_Ag_blistr_1
2016_1_NZD_Ohrozena_priroda_Prstnatec_cesky_Ag_blistr_2
2016_1_NZD_Ohrozena_priroda_Prstnatec_cesky_Ag_blistr_3
2016_1_NZD_Ohrozena_priroda_Prstnatec_cesky_Ag_blistr_4