Zlatá medaile s motivem 50 Kč bankovky - sv. Anežka Česká

- Zlatá medaile s motivem 50 Kč bankovky - sv. Anežka Česká
Zlatá medaile s motivem 50 Kč bankovky - sv. Anežka Česká

Plánovaná emise: únor 2016

Oldřich Kulhánek za svůj život proslul doma i ve světě jako autor originálních grafik, obrazů i ilustrací. Mezi sběrateli je však ponejvíce uznáván coby „otec“ úžasných poštovních známek a také českých bankovek. Život vtiskl v letech 1992 a 1993 osmi papírovým platidlům, z nichž některé najdeme už pouze v kolekcích notafilistů. Půvab jejich výtvarného zpracování však nově inspiroval Českou mincovnu, jež zvěčnila jedno z Kulhánkových uměleckých děl ve formě úchvatné zlaté medaile s tématem převzatým z poslední papírové padesátikoruny věnované svaté Anežce České.

Od rozdělení České a Slovenské republiky v roce 1993 jde o třetí papírovou bankovku, která byla stažena z oběhu. Po deseti a dvacetikoruně došlo i na padesátikorunu s motivem svaté Anežky. Mimochodem, na již neplatné dvacetikorunové bankovce byl vyobrazen její otec, král Přemysl Otakar I. Naše země již od roku 1919 měla vždy bankovku v nominální hodnotě padesáti korun. Ta se svatou Anežkou Českou byla již třináctá a poslední. Dodnes je považována za nejzbožnější platební tisk v naší historii. Vyobrazení patronky českých zemí v podání Oldřicha Kulhánka je tak emotivní, že jej mnozí pokládají bez nadsázky za svatý obrázek.

Citlivého výtvarného pojetí světice se pro averz kruhové ražby investiční medaile z ryzího zlata ujala sama dcera Oldřicha Kulhánka, MgA. Klára Melichová, stejně jako impozantní kompozice rubové plochy, jíž dominuje písmeno A zdobené celou řadou symbolů. Pro tuto emisi připravil návrhy obou stran akademický sochař Vladimír Oppl. Vzniklo tak jedinečné dílo, které se stane další ozdobou mimořádně úspěšné série České mincovny s názvem Motivy Bankovek Oldřicha Kulhánka. To zpestří nejen vaše numismatické kolekce, ale také bezpečně a vkusně uloží vaše finanční rezervy. Udělejte si radost skvostnou zlatou medailí!Autor: ak. soch. Vladimír Oppl, MgA. Klára Melichová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_Au_medaile_Anezka_ceska_etue