2011 - Ražba na požádání číslo 2* - 130. let od otevření Národního divadla v Praze

- 2011 - Ražba na požádání číslo 2* - 130. let od otevření Národního divadla v Praze
2011 - Ražba na požádání číslo 2* - 130. let od otevření Národního divadla v Praze

Pamětní stříbrná medaile umístěna v dárkové etuji, přiložen certifikát České Mincovny.

Emise: 20.6.2011

Česká mincovna vyhlásí téma ražby tři měsíce předem a od momentu vyhlášení do okamžiku ražby budou přijímány příslušné objednávky. Ražba proběhne v počtu kusů, které byly objednány. Česká mincovna následně emisní množství zveřejní.

Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

O výstavbě kamenného divadla začali čeští vlastenci uvažovat už v roce 1844 na svých poradách v Praze. Počátek stavby byl realizován nejprve žádostí o „privilej na vystavění, zařízení, vydržování a řízení“ samostatného českého divadla, kterou stavovskému výboru českého sněmu 29. ledna 1845 předložil František Palacký. Privilej byla udělena už v dubnu 1845. Ale až za šest let – v dubnu 1851 – vydal mezitím ustavený Sbor pro zřízení českého národního divadla v Praze první veřejné provolání k zahájení sbírek. Národní sbírka ale nebyla hlavním zdrojem financování stavby Národního divadla, dostatek prostředků poskytl stát, výstavu zahájení výstavby navštívil také císař František Josef I. a při té příležitosti věnoval svůj první osobní příspěvek ve výšce 5 tisíc zlatých a později věnoval dalších 13 tisíc. Zemský výbor království Českého uvolnil 14.700 zlatých, české vlastenky uspořádaly na Žofíně bazar, jehož výtěžek byl téměř 6 tisíc zlatých, členové císařské rodiny (26 tisíc), Ruský car , česká šlechta, za nejvýznamnější jmenujme alespoň kníže Lobkovicz (6 tisíc zlatých), hraběcí rodina Chotkova (přes 4 a půl tisíce), Kolowrat-Krakovský (4 tisíce), objevují se jména Schwarzenberků, Kinských, Černínů, Nosticů, Harrachové a další).Autor: ak. soch. Vladimír Oppl
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(519 ks)
1.790 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
narodni_divadlo_Ag_proof_etue
narodni_divadlo_Ag_proof_medaile_avers
narodni_divadlo_Ag_proof_medaile_revers