2010 - Památná místa České republiky (Říp, Blaník, Radhošť, Vyšehrad) - stříbro

- 2010 - Památná místa České republiky (Říp, Blaník, Radhošť, Vyšehrad) - stříbro
2010 - Památná místa České republiky (Říp, Blaník, Radhošť, Vyšehrad) - stříbro

Série 4 pamětních stříbrných medailí.

Medaile uloženy v kapslích a společné etue, přiložen certifikát České mincovny. Náklad je 800 kusů.

Emise: 10.5.2010

Říp (460,7 m) je zdaleka viditelná hora s románskou rotundou na vrcholu, vystupující z roviny 5 km jižně od Roudnice nad Labem; památné místo české mytologie a historie.

Radhošť je hora v Beskydech, kde měl podle pověstí od pradávna sídlo pohanský bůh Radegast - Bůh slunce, války a vítězství. Jeho podoba, jak ji ztvárňuje socha, nepůsobí zrovna mile a rozhněvat si ho by asi pro člověka nemuselo být příznivé. Další povídání o Radegastově modle vypráví o tom, že byla uložena v jakémsi podzemním radhošťském chrámu. V minulosti vedly do podzemí tři vchody. Je pravděpodobné, že v průběhu 18. století se dalo projít z Pusteven na Radhošť v podzemí. V dnešní době je na vrcholu několik zajímavých míst, jako například Kaple sv. Cyrila a Metoděje, sousoší obou věrozvěstů, kříž a moderní televizní vysílač.

Blaník je český vrch ve Středočeském kraji, asi 10 kilometrů jižně od Vlašimi, na území Louňovic pod Blaníkem. Je opředen pověstmi o blanických rytířich. V těžkých chvílích české historie byl symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa.

Vyšehrad je historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy v Praze. Váže se k němu řada pověstí z počátků českých dějin. Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10. století. Koncem 11. století tady jako jediný český panovník sídlil první český král Vratislav II. Při kostele sv. Petra a Pavla byla zřízena vyšehradská kapitula. Později se stal především pevností, střežící od jihu Prahu, rozsáhle barokně přebudovanou ve 2. polovině století 17. Od 15. do 19. století byl Vyšehrad s podhradím též samosprávným městem, do roku 1848 podřízeným vyšehradské kapitule a připojeným ku Praze roku 1883. V téže době došlo k přetvoření hřbitova při kostele sv. Petra a Pavla na pohřebiště zasloužilých českých osobností se Slavínem.

Zdroj: www.wikipedia.orgAutor: ak. soch. Jan Lukáš
Rytec: BcA. Miroslav Schovanec DiS.
Razila: Česká Mincovna a.s.

Průměr: 4x 34 mm, hmotnost: 4x 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s opisem "ČESKÁ MINCOVNA JABLONEC NAD NISOU"


Proof
(800 ks)
5.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
Pamatna_mista_CR_Ag_medaile_celek
Pamatna_mista_CR_Ag_medaile_rip_a_blanik
Pamatna_mista_CR_Ag_medaile_vysehrad_a_radegast
Pamatna_mista_CR_Ag_revers