Jednodukát ČR 2018 – Měna

- Jednodukát ČR 2018 – Měna
Jednodukát ČR 2018 – Měna

Motivem tradičních dukátů České republiky jsou v roce 2018, kdy slavíme 25. výročí vzniku samostatné České republiky, atributy, které náš suverénní stát definují a reprezentují uvnitř i navenek. Nejmenší zlatá dukátová ražba – 1 dukát – je věnována české měně.

Každý svrchovaný stát má právo na vytvoření peněžní soustavy a volbu své vlastní měny. Ta se stává prostředkem směny, hybatelem spolupráce a uchovatelem hodnoty, ale také výrazem ekonomické suverenity respektovaným doma i na zahraničních finančních trzích. Měna však není jen zákonným platidlem. Je rovněž výrazem národní identity – předkládá unikátní svědectví o politické a hospodářské situaci státu a stává se odrazem minulosti, který vypráví o tom, jakého historického a kulturního odkazu si společnost váží nejvíce.

Autorem dukátu je zkušený akademický sochař Zbyněk Fojtů. Při tvorbě averzní strany se inspiroval desetikorunovou oběžnou mincí, které vévodí brněnský Petrov – katedrála svatého Petra a Pavla. Nápisy na averzu uvádějí 1 DUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY – MĚNA. Reverzní strana pak nese originálně pojatá heraldická zvířata, tj. českého lva, moravskou orlici a slezskou orlici, doplněná textem 2018 – 25 LET ČESKÉ REPUBLIKY.

Zlatá ražba vychází v nákladu pouhých 200 kusů a neměla by uniknout žádnému sběrateli dukátů. Díky vyraženému letopočtu 2018 rovněž poslouží jako hodnotný dárek do kolébky.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19.75 mm, hmotnost: 3,49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(250 ks)
9.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2018_1_dukat_CR_Mena_Au_proof_etue