Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk

- Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk
Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk

První medaile do série Českoslovenští prezidenti - ucelená sbírka prezidentů v srdci Evropy.

Emise: květen 2014

Od vzniku samostatného Československa v roce 1918 se v roli hlavy státu vystřídalo devět prezidentů. Prvním z nich byl Tomáš Garrigue Masaryk, posledním pak, od roku 1989 do doby rozpadu společného státu Čechů a Slováků v roce 1992, Václav Havel.
Série České mincovny Českoslovenští prezidenti přináší ucelenou poctu nejvyšším představitelům republiky v mistrovském uměleckém podání akademického sochaře Jiřího Dostála. Jeho um se zúročil jak v podání zlatého dukátu, tak i ve stříbrné medaili.

Na averzu autor vyobrazil prvního prezidenta z typického profilu, jeho životopisná data a nápis "Zasloužil se o stát". Takto byl T. G. Masaryk graduován Národním shromážděním u příležitosti svých osmdesátin v roce 1930 za klíčový podíl na vzniku samostatného nezávislého státu. Při abdikaci byl v roce 1935 nadto poctěn čestným titulem „Prezident Osvoboditel.“ Reverz zdobí státní znak Československé republiky a nápis První prezident Československa.
Odborným poradcem a tvůrcem historických textů série se stal historik PhDr. Petr Koura, Ph.D. působící na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Letos se dočkáme dvou emisí této cenné sady: T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Nezmeškejte je, první z nich bude vydána již v dubnu!

Zlatý dukát T. G. Masaryk uvádí jedinečnou řadu Českoslovenští prezidenti výjimečnou osobností našich novodobých dějin. Tomáš Garrigue Masaryk byl pedagog, politik, státník a filozof. Působil také jako poslanec rakouské říšské rady a univerzitní profesor. V roce 1918 se stal prvním prezidentem Československa.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_blistr_0
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_blistr_1
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_blistr_2
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_blistr_3
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_blistr_4
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_blistr_5
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_detail_1
2014_medaile_Au_T.G.Masaryk_proof_detail_2