Kolekce hold historickým mincovnám - replika Kladského tolaru Jana z Pernštejna

- Kolekce hold historickým mincovnám - replika Kladského tolaru Jana z Pernštejna
Kolekce hold historickým mincovnám - replika Kladského tolaru Jana z Pernštejna

Pamětní stříbrná medaile uložená v blistru. Součástí obalu je i certifikát České mincovny. Další do série "Hold historickým mincovnám" tentokrát již sedmá v pořadí.

Emise: únor 2013

Replika kladského tolaru z roku 1542 vytvořená dle originální mince se razí z trojské unce ryzího stříbra. Kladské mince Jana z Pernštejna jsou výjimečné jak vysokou úrovní svého provedení, tak i kompletní nominálovou škálou, počínaje od drobných haléřů až po stříbrné tolary a zlaté dukáty. Replika představuje jednu z nejkrásnějších evropských tolarových mincí první poloviny 16. století. Konkrétně vychází z originálu mince s letopočtem 1542.
Na lícní straně mincí je umístěna dvojice erbů: pohledově vlevo rodový erb Jana z Pernštejna (zubří hlava s houžví v nozdrách), vedle znak hrabství Kladského. Opis v jazyce latinském nese ve zkratkách plnou titulaturu vydavatele: JOHAN . BARO . A . BERNSTEIN . IN . HELF[STEIN], tj. "Jan z Pernštejna a na Helfštejně". Rubové straně výrazně dominuje český zemský znak, symbolizující příslušnost Kladska ke Království českému. V opise je zdůrazněn kladský zemský charakter této ražby, byť vzhledem k jejímu charakteru (plnohodnotná stříbrná tolarová ražba) se jednalo o minci obchodní, kterou se dalo platit kdekoli v Evropě: MONETA . NO[VA] . COMITATVS . GLACENS[IS] . 1542, tj. "mince nová - hrabství Kladské" a ročník ražby 1542.

prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.
odborný garant projektu

Zdroj: Česká mincovna a.s.Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká s popisem


Běžná kvalita
(1000 ks)
1.570 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2013_hold_historickym_mincovnam_07_1_blistr
2013_hold_historickym_mincovnam_07_2_blistr
2013_hold_historickym_mincovnam_07_3_blistr
2013_hold_historickym_mincovnam_07_4_blistr
2013_hold_historickym_mincovnam_07_5_medaile