2010 - 1 $ Niue Island - Amber Route (Jantarová stezka) - Staré Hradisko Ag

Jantarová stezka (amber route) - Niue Island - 2010 - 1 $ Niue Island - Amber Route (Jantarová stezka) - Staré Hradisko Ag
2010 - 1 $ Niue Island - Amber Route (Jantarová stezka) - Staré Hradisko Ag

Pamětní stříbrná mince ze sterlingového stříbra nominální hodnoty 1 NZD (dollar). Mince uložena v průhledné plastové kapsli, přiložen certifikát.

Staré Hradisko je nejvýznamnější keltské oppidum na Moravě.

V průběhu všech těchto výzkumů vydala lokalita velké množství nálezů, které vypovídají o životě jejích obyvatel a o jejich rozmanité činnosti. Především bylo nalezeno velké množství různé keramiky, železné nástroje a kování nejrůznějšího druhu, zbraně, bronzové a železné šperky, zlomky skleněných perel a náramků, nacházejí se drobné zvířecí plastiky, doklady výroby mincí i množství mincí – zlatých i stříbrných, různých nominálních hodnot – samotných, množství jantaru (suroviny, polotovarů, odpadu, zmetků i finálních výrobků). Posledně jmenovaný druh nálezů spojuje Staré Hradisko s oblastí Baltu, s oblastí vyspělého středomořského prostředí zase nálezy zlomků bronzových a skleněných nádob či římská republikánská mince. Celkový charakter jak nálezů, tak i zástavby nám vykresluje oppidum jako středisko řemesel a obchodu, nepochybně i středisko správní a snad i centrum kultu. Zejména podle souboru více než šesti set železných a bronzových spon můžeme již velmi dobře stanovit časové postavení lokality, které je obdobné jako u ostatních našich oppid. Počátek osídlení Starého Hradiska náleží do stupně LT C2, tedy do doby kolem poloviny 2. století př. n. l., a jeho konec spadá do mladší fáze stupně LT D1 krátce po polovině 1. století př. n. l.; trvání oppida bylo tedy o něco delší než sto let.

TATO STŘÍBRNÁ MINCE OBSAHUJE SKUTEČNÝ KUS JANTARU - prům. 10 mm ! Náklad pouhých 10.000 kusů.Autor: Robert Kotowicz
Razila: Mennica Polska, emitent: Niue Island

Průměr: 38.61 mm, hmotnost: 28.28 g

Ryzost: 925/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká, povrch upraven antique finish (patina)


Běžná kvalita
(10000 ks)
1.299 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
1_dollars_Amber_Route_Ag_jantar_popis
1_dollars_Amber_Route_Ag_stezka_popis