1 Kčs 1953 - HLADOVÁ KORUNA (antikomustický letáček)

Zajímavost - 1 Kčs 1953 - HLADOVÁ KORUNA (antikomustický letáček)
1 Kčs 1953 - HLADOVÁ KORUNA (antikomustický letáček)

O víkendu na přelomu května a června 1953 proběhla v Československu měnová reforma. Nové peníze byly vytištěny v Sovětském svazu a občané si je mohli vyměnit (ve většině případů) v poměru 5:1 do výše 300 Kčs; za každou další uspořenou padesátikorunu však dostali už jen jedinou novou korunu. Zdařile utajená vládní akce vyvolala místo radostného utrácení nové měny na sjednoceném trhu vlnu nepokojů po celé republice.

Reforma však nebyla výhodná ani tak pro skutečné proletáře bez úspor, jako spíš pro samotný stát, který získal peníze spořivých občanů, výnosy vázaných vkladů a pojistek úhrnem desítky miliard korun. Komunistická strana prezentovala měnovou reformu jako likvidaci šmelinářů, profitujících z existence dvojího trhu a definitivní konec starého kapitálu.

Z druhé strany železné opony přinášely balóny docela jiný obraz reformy československé měny. HLADOVÉ KORUNY – letáčky v podobě nové jednokorunové bankovky – se snášely na pole a lesy jako danajský DAR SOVĚTSKÉHO SVAZU v narážce na fakt, že nové peníze byly vyrobeny v SSSR. Měnová reforma je "důkaz vládní bezradnosti a bankrotu pětiletky, památka na to, oč Vás vláda okradla", tvrdil text letáčku.

Antikomunistický letáček, tzv. HLADOVÁ KORUNA. V roce 1953 bylo na území ČSR zachyceno 50 druhů letáků v celkovém počtu přes milión kusů; nejbohatší sklizeň přineslo asi 860 balónů v červenci: 774 715 kusů napodobenin jednokorunové státovky.

Zdroj: www.padesatky.info

Rozměr: 101 x 51 mm


Běžná kvalita
(0 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
1953_hladova_koruna_bankovka_avers_2
1953_hladova_koruna_bankovka_revers_2