Sada oběžných mincí 2023 proof - dřevěná etue

2023 - Sada oběžných mincí 2023 proof - dřevěná etue
Sada oběžných mincí 2023 proof - dřevěná etue

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou připravila tradiční luxusní sadu oběžných mincí vyražených ve špičkové kvalitě proof. Komplet vychází v roce 2023, kdy si připomínáme 30. výročí vzniku České mincovny a české měny.

Klasické oběžné mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, se kterými se denně setkáváte, jsou raženy v kvalitě „standard“. Celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození, což zaručuje dlouhou životnost oběživa. Česká kovová platidla však nejsou jenom prostředkem směny – řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy vzniká sběratelská varianta mincí v kvalitě „proof“, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou povrchu nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu „proofování“ je plocha celého razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. „Proofové“ variantě oběžných mincí je věnována mimořádná péče i při samotné ražbě. Nejedná se o automatickou strojovou ražbu – každá mince je ražena individuálně a zabalena do ochranné kapsle.

Vedle šestice oběžných mincí s vyraženým letopočtem 2023 je součástí sady ještě stříbrná pamětní medaile s motivem Pražského Jezulátka. Medailérka Eva Prousková, DiS., věnovala její averzní stranu legendární sošce oblečené do propracovaných šatů. Žehnající děťátko je obklopeno pražskými věžemi a česko‑latinským opisem PRAŽSKÉ JEZULÁTKO – JESULUS PRAGENSIS. Reverzní strana medaile pak nese dva královské atributy Pražského Jezulátka – korunu a jablko. Kompozici reverzu dotváří ještě mušle a perly – motivy převzaté z koruny, která byla darem pro Jezulátko od papeže Benedikta XVI.

Komplet je doplněn číslovaným certifikátem pravosti, který vyrobila Státní tiskárna cenin, a uložen do elegantní dřevěné etue.

 Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: jako platné oběžné mince

Ryzost: jako platné obězné mince


Proof
(1250 ks)
3.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2023_sada_minci_CR_Proof_drevo_etue_1
2023_sada_minci_CR_Proof_drevo_etue_2
2023_sada_minci_CR_Proof_drevo_etue_3
2023_sada_minci_CR_Proof_drevo_etue_4