Sada oběžných mincí 2023 Česká republika

2023 - Sada oběžných mincí 2023 Česká republika
Sada oběžných mincí 2023 Česká republika

MOMENTÁLNĚ VYREZERVOVÁNO

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivy České republiky. Ani rok 2023 není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna předkládá gombík – tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami pak patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří Petrovu – tedy panoramatu brněnské katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku svatého Václava z pražského Václavského náměstí. Padesátikoruna, která byla v roce 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – čili jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

V sadě najdete šest oběžných mincí, které byly vyrobeny šetrnějším způsobem než peníze, jež se dostávají do oběhu. Na každé minci je vyražen letopočet 2023. Reliéf doprovodného pamětního žetonu, který je dílem medailérky Evelíny Valáškové, předkládá dva neotřelé pohledy na pražskou dominantu – baziliku sv. Petra a Pavla, která je srdcem Vyšehradu.

Balení sady má podobu česko-anglického leporela plného fotografií a zajímavostí o pamětihodnostech České republiky.

 Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: jako platné oběžné mince

Emise: červen 2023


Ryzost: jako platné obězné mince


Kvalita 0/0
(5000 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2023_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_1
2023_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_2
2023_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_3
2023_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_4
2023_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_5
2023_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_6