Sada oběžných mincí ČR 2022 - PROOF (dřevěná etue)

2022 - Sada oběžných mincí ČR 2022 - PROOF (dřevěná etue)
Sada oběžných mincí ČR 2022 - PROOF (dřevěná etue)

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou připravila tradiční luxusní sadu oběžných mincí vyražených ve špičkové kvalitě proof – tentokrát s ročníkem 2022.

Klasické oběžné mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, se kterými se denně setkáváte, jsou raženy v kvalitě „standard“. Celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození, což zaručuje dlouhou životnost oběživa. Česká kovová platidla však nejsou jenom prostředkem směny – řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy vzniká sběratelská varianta mincí v kvalitě „proof“, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou povrchu nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu „proofování“ je plocha celého razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. „Proofové“ variantě oběžných mincí je věnována mimořádná péče i při samotné ražbě. Nejedná se o automatickou strojovou ražbu – každá mince je ražena individuálně a zabalena do ochranné kapsle.

Vedle šestice oběžných mincí s vyraženým letopočtem 2022 je součástí sady ještě stříbrná pamětní medaile z dílny medailérky Ludmily Kracíkové, DiS. Její reliéf připomíná bohatství České republiky. Na averzní straně najdete památky UNESCO – holešovický dům, třebíčskou baziliku a telčský dům. Reverzní strana pak předkládá astronomický ciferník Staroměstského orloje a typickou českou flóru v podobě lípy a chmele.

Komplet je doplněn číslovaným certifikátem pravosti, který vyrobila Státní tiskárna cenin, a uložen do elegantní dřevěné etue.

 Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Hrana proof: jako platné oběžné mince


Proof
(1250 ks)
3.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_sada_minci_CR_proof_drevena_etue_1
2022_sada_minci_CR_proof_drevena_etue_2
2022_sada_minci_CR_proof_drevena_etue_3
2022_sada_minci_CR_proof_drevena_etue_4
2022_sada_minci_CR_proof_drevena_etue_5