Sada oběžných mincí ČR 2022 Česká republika

2022 - Sada oběžných mincí ČR 2022 Česká republika
Sada oběžných mincí ČR 2022 Česká republika

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivy České republiky. Ani rok 2022 není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna předkládá gombík – tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami pak patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří Petrovu – tedy panoramatu brněnské katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku svatého Václava z pražského Václavského náměstí. Padesátikoruna, která byla v roce 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – čili jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

V sadě najdete šest oběžných mincí, které byly vyrobeny šetrnějším způsobem než peníze, jež se dostávají do oběhu. Na každé minci je vyražen letopočet 2022. Reliéf doprovodného pamětního žetonu, který je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá charakteristickou českou architekturu. Na averzní straně najdete památky UNESCO – holešovický dům, třebíčskou baziliku a telčský dům – a na reverzní straně astronomický ciferník Staroměstského orloje. Kompozici dotváří typická česká flóra v podobě lípy a chmele.

Balení sady má podobu česko-anglického leporela plného fotografií a zajímavostí o pamětihodnostech České republiky.Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Hrana 0/0: jako platné oběžné mince


Kvalita 0/0
(5000 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_1
2022_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_2
2022_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_3
2022_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_4
2022_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_5
2022_sada_minci_Ceska_republika_unc_blistr_6