Sada oběžných mincí ČR 2022 - Narození dítěte

2022 - Sada oběžných mincí ČR 2022 - Narození dítěte
Sada oběžných mincí ČR 2022 - Narození dítěte

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává sady oběžných mincí s motivem narození dítěte a ani rok 2022 není výjimkou. Sada představuje originální dárek pro každého, kdo má doma novorozené miminko, nejen pro zapálené numismatiky.

Řada odborníků si myslí, že žijeme v době, která zažije konec fyzických platidel. Některé země mají k tomuto scénáři již nakročeno – například skandinávské státy, které evidují dominantní podíl bezhotovostních plateb. Ve Švédsku tvoří papírové a kovové peníze pouhé jedno procento z celkové hodnoty všech plateb a je pravděpodobné, že seveřané se v roce 2025 s bankovkami a mincemi definitivně rozloučí. Existuje tak reálná možnost, že i my jednoho dne budeme mít v peněžence jenom platební kartu a možná si při nákupu prostě a jednoduše vystačíme s mobilním telefonem. Není to škoda? Vždyť naše oběžné mince se řadí ke světové špičce – například taková pětikoruna Jiřího Harcuby, který je u nás i v zahraničí vnímán jako nedostižný mistr oboru, či bimetalová padesátikoruna Ladislava Kozáka, která byla v roce 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí na světě. Zkrátka máme být na co hrdí a možná i naše děti bude jednou zajímat, čím platili maminka s tatínkem…

Pro tento účel vznikla výroční sada oběžných mincí – obsahuje všechny platné kovové mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč a s vyraženým letopočtem 2022, které vydala Česká národní banka a vyrobila Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Šestici mincí, které neprošly oběhem, doplňuje ještě pamětní žeton, jehož autorkou je medailér Petr Patka, DiS. Reliéf žetonu vyobrazuje dvojici roztomilých miminek – chlapečka a holčičku.

Kompletní set je uložen do dárkového balení, kam lze vepsat věnování a porodní údaje o miminku.Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Hrana 0/0: jako platné oběžné mince


Kvalita 0/0
(9400 ks)
1.499 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Narozeni_ditete_sada_CR_unc_blistr_1
2022_Narozeni_ditete_sada_CR_unc_blistr_2
2022_Narozeni_ditete_sada_CR_unc_blistr_3
2022_Narozeni_ditete_sada_CR_unc_blistr_4
2022_Narozeni_ditete_sada_CR_unc_blistr_5
2022_Narozeni_ditete_sada_CR_unc_blistr_6