Sada oběžných mincí ČR 2021 - PROOF (dřevěná etue)

2021 - Sada oběžných mincí ČR 2021 - PROOF (dřevěná etue)
Sada oběžných mincí ČR 2021 - PROOF (dřevěná etue)

V roce 2021 si připomínáme 400. výročí jedné z nejznámějších a nejtemnějších událostí našich dějin, kterou byla poprava 27 českých pánů. Česká mincovna při této příležitosti ve spolupráci s Českou národní bankou připravila luxusní jubilejní sadu oběžných mincí vyražených ve špičkové kvalitě proof.

Limit pouze 1 kus na klienta - objednávky s vyšším počtem budou stornovány!

Klasické oběžné mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, se kterými se denně setkáváte, jsou raženy v kvalitě „standard“. Celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození, což zaručuje dlouhou životnost oběživa. Česká kovová platidla však nejsou jenom prostředkem směny – řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy vzniká sběratelská varianta mincí v kvalitě „proof“, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou povrchu nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu „proofování“ je plocha celého razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. „Proofové“ variantě oběžných mincí je věnována mimořádná péče i při samotné ražbě. Nejedná se o automatickou strojovou ražbu – každá mince je ražena individuálně a zabalena do ochranné kapsle.

Vedle šestice oběžných mincí s vyraženým letopočtem 2021 je součástí sady ještě stříbrná pamětní medaile z dílny Mgr. Petra Horáka. V jejím reliéfu najdete kata Jana Mydláře a pražskou Staroměstskou radnici – hlavního aktéra a místo konání staroměstské exekuce, která se odehrála 21. 6. 1621.

Komplet je doplněn číslovaným certifikátem pravosti, který vyrobila Státní tiskárna cenin, a uložen do elegantní dřevěné etue.Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Hrana proof: jako platné oběžné mince


Proof
(1300 ks)
4.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_sada_minci_CR_Proof_drevo_obal_1
2021_sada_minci_CR_Proof_drevo_obal_2
2021_sada_minci_CR_Proof_drevo_obal_3
2021_sada_minci_CR_Proof_drevo_obal_4
2021_sada_minci_CR_Proof_drevo_obal_5