Sada oběžných mincí 2021 Ústecký kraj

2021 - Sada oběžných mincí 2021 Ústecký kraj
Sada oběžných mincí 2021 Ústecký kraj

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou vydává cyklus sad oběžných mincí, které postupně připomínají naše regiony. V roce 2021 přišla řada na Ústecký kraj.

Území Ústeckého kraje, které se rozkládá na severozápadě České republiky, je spojené s nejstaršími českými dějinami – s příchodem praotce Čecha na horu Říp, kde stojí románská rotunda svatého Jiří, i se vznikem dynastie Přemyslovců, kterou založil bájný Přemysl Oráč ze Stadic. Zatímco Národní park České Švýcarsko, kterému vévodí největší pískovcová skalní brána v Evropě, předkládá nevšední přírodní krásy, hornická krajina Krušnohoří oplývá bohatstvím kulturních památek a byla zapsána na seznam UNESCO.

Autorem pamětního žetonu, který je nedílnou součástí sady, se stal student jablonecké medailérské školy Jan Štekl. „Na averzní straně žetonu jsem se rozhodl znázornit kompozici tří mostů přes řeku Labe, které se nacházejí přímo v krajském městě Ústí nad Labem. Nahoře je to Mariánský most, uprostřed most Dr. Edvarda Beneše a ve spodní části most železniční. Mosty jsem zvolil, protože je považuji za dominantní estetický prvek Ústeckého kraje,“ vysvětluje mladý medailér. Reverzní straně žetonu pak vévodí Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Aby tento historický mostecký chrám neohrozila těžba uhlí, byl roku 1975 posunut po kolejích o 841 metrů. „Chtěl jsem připomenout historické město Most, které bylo srovnáno se zemí. Fascinuje mě představa kostelní lodě jakožto lodě vesmírné, která proplouvá zdevastovanou měsíční krajinou. Volbou tohoto motivu jsem chtěl zároveň upozornit na negativní vliv důlních a chemických zásahů do ústecké krajiny. Kraj dnes naštěstí považuje své přírodní a historické bohatství za důležitější než to nerostné a přistupuje ke značné revitalizaci,“ dodává autor. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, která byla vyražena v roce 2021 a nikdy neprošla oběhem.

To vše je zasazeno do tematického balení v podobě česko‑anglické knížečky, která slovem i obrazem připomíná zajímavé pamětihodnosti regionu.Autor: kolektiv autorů
Razila: Česká mincovna a.s.

Hrana 0/0: jako platné oběžné mince


Kvalita 0/0
(5000 ks)
840 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2021_sada_minci_CR_Kraj_Ustecky_bk_blistr_1
2021_sada_minci_CR_Kraj_Ustecky_bk_blistr_2
2021_sada_minci_CR_Kraj_Ustecky_bk_blistr_3
2021_sada_minci_CR_Kraj_Ustecky_bk_blistr_4
2021_sada_minci_CR_Kraj_Ustecky_bk_blistr_5