Sada oběžných 20 Kč mincí 2018 - Rok republiky / 2019 - Rok měny - dřevěná etue

2019 - Sada oběžných 20 Kč mincí 2018 - Rok republiky / 2019 - Rok měny - dřevěná etue
Sada oběžných 20 Kč mincí 2018 - Rok republiky / 2019 - Rok měny - dřevěná etue

V roce 2018 jsme oslavili 100 let od vzniku Československé republiky a v roce 2019 si připomínáme 100 let od vzniku československé měny. U příležitosti těchto velkých výročí vydala Česká národní banka šest speciálních oběžných dvacetikorun, které předkládají portréty významných československých osobností. V této luxusní sadě České mincovny je najdete spolu se stříbrnou pamětní medailí – to vše ve špičkovém provedení proof.

Každý svrchovaný stát má právo na vytvoření peněžní soustavy a volbu své vlastní měny. Ta se stává prostředkem směny, hybatelem spolupráce a uchovatelem hodnoty, ale také výrazem ekonomické suverenity respektovaným doma i na zahraničních finančních trzích. Měna však není jen zákonným platidlem. Je rovněž výrazem národní identity – předkládá unikátní svědectví o politické a hospodářské situaci státu a stává se odrazem minulosti, který vypráví o tom, jakého historického a kulturního odkazu si společnost váží nejvíce. Dvacetikorunové mince vzorů 2018 a 2019 jsou toho jasným důkazem…

Trojice mincí vyražených v roce 2018 nese portréty zakladatelů republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Mince s letopočtem 2019 jsou pak ozdobeny portréty nejvýznamnějších meziválečných finančníků Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše. Autorem všech šesti mincí je akademický sochař Vladimír Oppl – tvůrce motivu klasické dvacetikoruny vzoru 1993 se svatým Václavem. Součástí sady je také stříbrná pamětní medaile medailéra Jiřího Hanuše, DiS., která vznikla spojením dvou oceněných návrhů přihlášených do výtvarných soutěží České národní banky. Averzní strana medaile připomíná vznik Československa po rozpadu Rakouska-Uherska. Reverzní strana medaile předkládá okolkovanou rakousko-uherskou bankovku, a připomíná tak vznik československé měny.

V luxusní dřevěné etuji najdete ještě číslovaný certifikát pravosti vytištěný Státní tiskárnou cenin.Razila: Česká mincovna a.s.

Hrana proof: jako platné oběžné mince


Proof
(3000 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_sada_CR_20_Kc_minci_drevo_proof_etue_1
2019_sada_CR_20_Kc_minci_drevo_proof_etue_2
2019_sada_CR_20_Kc_minci_drevo_proof_etue_3