Stříbrná mince Crystal Coin - Rok draka

Leden 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Crystal Coin - Rok draka
Stříbrná mince Crystal Coin - Rok draka

Crystal Coin

Unikátní stříbrná mince „Crystal Coin“ zdobená českým křišťálem představuje znamení čínského zvěrokruhu pro rok 2024, kterým je drak.

Východní zvěrokruh, který je známý také jako čínský, obsahuje dvanáct znamení – dvanáct zvířat, která představují dvanáct temperamentů s pozitivními i negativními rysy. Na rozdíl od klasického horoskopu, na který jsme zvyklí v Evropě, patří každému z těchto znamení celý jeden rok, a jakmile se všechna zvířata vystřídají, dvanáctiletý cyklus začíná nanovo… Rok 2024 je zasvěcen pátému zvířeti čínského zvěrokruhu – drakovi. Proč právě tomuto bájnému tvorovi? Legenda vypráví o Nefritovém císaři, který vládl nebesům a hledal někoho, kdo by střežil jeho palác. O přízeň císaře se ucházelo dvanáct zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. O jejich postavení v paláci měl rozhodnout velký závod. Favoritem byl silný buvol, ale netušil, že se mu na hřbetě usadila vychytralá krysa, která těsně před cílem seskočila a připravila ho o vítězství. Jako třetí dorazil mrštný tygr a jako čtvrtý hbitý zajíc. Létající drak překvapivě dorazil až jako pátý – byl totiž dobrosrdečný a po cestě se zastavil, aby pomohl vesničanům v nouzi. Nakonec do cíle popostrčil i zajíce, který uvízl uprostřed řeky… Lidé, kteří se narodí pod vlivem draka, se stávají přirozenými vůdci – mocnými, vlivnými a energickými. Rychle se rozhodují a neváhají překonávat překážky, aby dosáhli vytčeného cíle. Zároveň však mívají sklon k egoismu. Bývají popudliví a nároční, a tak není snadné je uspokojit.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá stylizované vyobrazení čínského draka obklopené ozdobnými ornamenty a šesti křišťálovými kameny. Česko-anglický opis ROK DRAKA – YEAR OF THE DRAGON je doplněn ještě příslušným čínským symbolem. Na averzní straně pak najdete všech dvanáct zvířat východního zvěrokruhu. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, nesou na averzu ještě jeho státní znak, letopočet emise 2024 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Mince vychází v limitovaném nákladu 1000 kusů a představuje originální dárek pro řadu příležitostí. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Samoa

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 WST

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_WST_Ag_Crystal_coin_Drak_proof_etue_1
2024_2_WST_Ag_Crystal_coin_Drak_proof_etue_2
2024_2_WST_Ag_Crystal_coin_Drak_proof_etue_3
2024_2_WST_Ag_Crystal_coin_Drak_proof_etue_4