Sada zlatých dukátů Sv. Václav

Mimořádné ražby - Sada zlatých dukátů Sv. Václav
Sada zlatých dukátů Sv. Václav
100. výročí první ražby tzv. svatováclavských dukátů

v letošním roce si připomínáme 100. výročí první ražby tzv. svatováclavských dukátů, zřejmě nejvýznamnějšího počinu numismatické historie první republiky. Společnost České dukáty nejen svým názvem, ale hlavně svými produkty se po celou dobu své existence hrdě hlásí k odkazu svatováclavských dukátů a touto mimořádnou pamětní ražbou dává najevo svou úctu k odkazu našich předků.

Historie svatováclavských dukátů: Otcem myšlenky byl tehdejší ministr financí Alois Rašín. Důvodem ražby bylo zdůraznit záruku stálosti a stability naší měny. Dukáty měly sloužit a motivovat širší veřejnost k ukládání úspor do zlata a vytvářet tak první zlaté rezervy nového státu.

Tento produkt nezasíláme na dobírku. Dodání je cca 5 až 10 prac. dnů od objednání.

Sv. Václav - sada medailí

Averz u všech velikostí dukátů (1,2,5,10) je motiv stejný - dvouocasý lev ve skoku umístěný centrálně ve vrchní části. Největší plochu dukátu zaujímají linie, které mají dvojí význam. Kompozičně vytvářejí štít, ve kterém je umístěn heraldický lev, především jsou ale spojovacím výtvarným prvkem s rubovou stranou. Kompozice je doplněna textem ČESKÁ REPUBLIKA.

Reverz na 1 a 2 dukátech je ve vrchní části detail obličeje sv. Václava s knížecí čepicí. Kolem hlavy má svatozář - gloriolu, vytváří ji 3 kruhy, tento výtvarný prvek se stal inspirací pro všechny linie na obou stranách dukátů. U 5 a 10 dukátu je do tvaru štítu umístěna celá postava sv. Václava v knížecím rouchu, světec drží v pravé ruce praporec, v levé štít s přemyslovskou plamennou orlicí. Pro obě velikosti jsem zvolil zobrazení sochy sv. Václava v katedrále sv. Víta od Petra Parléře. Kompozice obsahuje text s letopočty 1923.Autor: ak.soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s., Vydává: České dukáty, s. r. o.

Průměr: 19.75, 25, 34 a 42 mm, hmotnost celková: 62.82 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(40 ks)
159.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2023_Sada_dukatu_sv._Vaclava_proof_etue_1
2023_Sada_dukatu_sv._Vaclava_proof_etue_2
2023_Sada_dukatu_sv._Vaclava_proof_etue_3
2023_Sada_dukatu_sv._Vaclava_proof_etue_4
2023_Sada_dukatu_sv._Vaclava_proof_etue_5
2023_Sada_dukatu_sv._Vaclava_proof_etue_6