Zlatá 1/10 Oz mince Nových sedm divů světa - Koloseum

Říjen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá 1/10 Oz mince Nových sedm divů světa - Koloseum
Zlatá 1/10 Oz mince Nových sedm divů světa - Koloseum

Nových sedm divů světa

Prvním z nových sedmi divů světa je římské Koloseum. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Koloseum bylo největším amfiteátrem v dějinách Římské říše. Staří Římané – od samotného císaře po ubohé otroky – sem přicházeli ve sváteční dny, aby zhlédli krvavá představení. Lidé, kteří se při gladiátorských hrách bili o život, doufali, že za odměnu získají svobodu. Tito gladiátoři pocházeli z řad válečných zajatců, otroků či zločinců odsouzených k smrti. Učili se zápasit ve speciálních školách, a aby hry byly pestré, někteří byli vyzbrojeni například sítí a trojzubcem, zatímco jiní měli k dispozici meč a štít. Někdy šlo o prostý boj muže proti muži, jindy se v aréně pořádaly celé rekonstrukce historických bitev. Dochovaly se zprávy o čtyři měsíce trvající podívané, které se zúčastnilo 10 tisíc gladiátorů, i o námořních bitvách, při kterých byla aréna zaplavena vodou z blízkého akvaduktu. V aréně neumírali jen lidé. Oblíbeným představením byl lov exotických zvířat dovážených z Afriky a Středního východu. Divá zvěř často sloužila také jako prostředek hromadných poprav – neozbrojení odsouzenci byli předhazováni lvům nebo ušlapáváni slony. Takto byli vražděni například raní křesťané, kteří se odmítli vzdát své víry. Odhaduje se, že od roku 80 našeho letopočtu, kdy bylo Koloseum otevřeno, v něm zahynul jeden milion lidí a stejné množství zvířat, přičemž pro zábavu byly vyhubeny celé živočišné druhy. Přesto všechno nešlo jen o arénu smrti, ale také o architektonický zázrak, který pojal 50 tisíc diváků. I když se kvůli opakovaným zemětřesením a zlodějům kamenů stala z Kolosea zřícenina, stále jde o největší památku Říma…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá aktuální podobu Kolosea doplněnou anglickým opisem COLOSSEUM. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

 



Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
7.990 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_5_NZD_Au_Sedm_divu_Koloseum_proof_blistr_1
2023_5_NZD_Au_Sedm_divu_Koloseum_proof_blistr_2
2023_5_NZD_Au_Sedm_divu_Koloseum_proof_blistr_3