Stříbrná medaile Rytířské řády - Řád templářů stand patina/smalt

Září 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Rytířské řády - Řád templářů stand patina/smalt
Stříbrná medaile Rytířské řády - Řád templářů stand patina/smalt

Prostřednictvím stříbrných medailí České mincovny připomíná Michal Vitanovský osudy slavných rytířských řádů. Tento akademický sochař je tím nejpovolanějším – sám je totiž držitelem Záslužného kříže Božího hrobu a Maltézského záslužného řádu. První emisi věnoval templářům.

Roku 1119, dvacet let poté, co vojsko první křížové výpravy dobylo Jeruzalém, zde byl skupinou francouzských šlechticů založen templářský řád. Název získal po svém nejstarším sídle, kterým byl Templum Salamonis – Šalamounův chrám. Zakladatelé určili pro nové rytířské společenství dva základní úkoly – bránit křesťanské poutníky, a přitom žít v chudobě, čistotě a poslušnosti. Přísný režim a tvrdý výcvik učinily z templářů elitní vojáky, kteří se stali nepostradatelnými pro přežití křesťanských států na Blízkém východě, ale přestože jejich oddíly v bitvách se Saracény patřily k nejlepším, křesťanské síly se dostávaly do defenzivy. Vítězné tažení muslimů bylo završeno roku 1291 porážkou templářů u Akkonu… Rytířské řády se přesunuly do Evropy a jejich sny o návratu do Svaté země se vytrácely. Křesťanský svět už neměl sílu, zdroje ani motivaci k dalšímu podobnému podniku. Templáři se usadili na Kypru, ale postupně si vybudovali základny ve většině evropských zemí. Jejich priority a styl života se změnily. Zaměřili se na bankovní služby, které původně poskytovali poutníkům k Božímu hrobu. Úspěšně hromadili bohatství a s ním získávali i vliv. Zároveň byli nezávislí – zpovídali se jedině papeži. Rostoucí moc templářů budila závist i strach a nakonec přivodila jejich pád. Aby se zbavil nebezpečných rivalů a ukořistil jejich majetek, francouzský král Filip IV. Sličný zosnoval smrtící spiknutí…

Reverzní straně pamětní medaile vévodí Jacques de Molay, poslední velmistr templářského řádu, který se stal obětí vykonstruovaných soudních procesů. Po boku svých bratří byl obviněn z kacířství a upálen. „Doprovodným motivem reverzu je průčelí katedrály Notre Dame v Paříži. K upálení došlo na ostrově na řece Seině na dohled od chrámu, jehož věže už tehdy stály,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský. Na averzní straně medaile pak upoutá znak řádu – tedy červený kříž v bílé ploše, který je tvořen barevným smaltem. „Doprovází ho figurální motiv řádového rytíře, jehož výstroj a výzbroj odpovídají době založení řádu,“ dodává autor medaile.

Součástí emise je speciální příloha, která vám slovy Michala Vitanovského představí templářský řád i jednotlivé detaily reliéfu medaile.



Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost: 42 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
2.890 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_Ag_Rytirske_rady-Rad_templaru_patina_etue_1
2023_Ag_Rytirske_rady-Rad_templaru_patina_etue_2
2023_Ag_Rytirske_rady-Rad_templaru_patina_etue_3
2023_Ag_Rytirske_rady-Rad_templaru_patina_etue_4
2023_Ag_Rytirske_rady-Rad_templaru_patina_etue_5
2023_Ag_Rytirske_rady-Rad_templaru_patina_etue_6