Stříbrná uncová medaile L&S Milan Lasica a Július Satinský

Mimořádná nabídka 2023 - Stříbrná uncová medaile L&S Milan Lasica a Július Satinský
Stříbrná uncová medaile L&S Milan Lasica a Július Satinský

Dvě legendy slovenské kultury – Milan Lasica a Július Satinský – se objevují na společné pamětní medaili České mincovny vyražené z ryzího stříbra.

Humoristické dvojice mají v československé kultuře velkou tradici. Nejvýraznější slovenskou dvojicí, která se proslavila na divadelních prknech i televizních obrazovkách, se stalo kultovní duo tvořené Milanem Lasicou a Júliem Satinským. Zatímco Lasica si pěstoval šarmantní a distingovanou osobnost, bodrý a lidový Satinský byl jeho protikladem. Jejich humor, který se inspiroval absurdním divadlem, byl nonsensový a plný paradoxů, hravý, a přece kultivovaný. Vycházel z jazykových a slovních hříček, často z regionálních slovenských nářečí nebo cizích slov, a pracoval s hudbou a písněmi. Mnoha lidem pomáhal žít v nelehké normalizační době a byl nezpochybnitelným důkazem toho, že ani totalitní režim nemá takovou moc, aby zastavil kreativitu, smích a přátelství…

Slovenský medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D. věnoval averzní stranu medaile Júliovi Satinskému, který cosi spiklenecky šeptá Milanu Lasicovi. Doplňkovým motivem, který najdete na averzní i reverzní straně medaile, jsou siluety hlav obou umělců propojené jedním společným kloboukem. Texty na medaili uvádějí jména LASICA & SATINSKÝ, ozdobné iniciály L&S a citát Milana Lasici „CESTU SME MALI SPOLOČNÚ, ALE NOHY MA BOLIA VLASTNÉ“.Autor: Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
3.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2023_Ag_medaile_Lasica_Satinsky_proof_etue_1
2023_Ag_medaile_Lasica_Satinsky_proof_etue_2
2023_Ag_medaile_Lasica_Satinsky_proof_etue_3