Stříbrná medaile Zlaté prasátko sel. pokov Au

Říjen 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Zlaté prasátko sel. pokov Au
Stříbrná medaile Zlaté prasátko sel. pokov Au

Popis produktu

Dodání je cca do 14 dnů od uhrazení.

Stříbrná medaile, která rozšiřuje volný dárkový cyklus České mincovny s vánočními motivy, připomíná pověru o zlatém prasátku.

Křesťanské Vánoce navazují na prastaré oslavy zimního slunovratu. Znovuzrození slunce bylo pro naše dávné předky významným okamžikem, přičemž pohané ze všech koutů Evropy si životodárnou hvězdu spojovali se zlatým prasetem. Mytický kanec se zářícími štětinami, který přinášel hojnost a blahobyt, byl společníkem celé řady bohů – římského Saturna, vikingské Freyi či slovanského Dažboga – a pohané věřili, že pokrmem z vepřového získají jeho sílu. Ve středověku se ale s expanzí křesťanství všechno změnilo. Zvířecí modlu nahradil novorozený Ježíšek a namísto hodování se lidé museli postit. Přesto se staré rituály nepodařilo zcela vymýtit a o zlatém prasátku si vyprávíme do dnešních dní. Pověra praví, že ho za odměnu spatří ten, kdo po celý Štědrý den vydrží nejíst. V době, kdy je člověk obklopen cukrovím a jinými laskominami, jde o náročný úkol, ale o to lépe pak chutná bohatá sváteční večeře…

Averzní strana medaile, která je dílem medailérky Evy Prouskové, DiS., předkládá zlaté prasátko na sněhové vločce. Vánoční tvor ve stříbrném reliéfu vyniká díky selektivnímu pozlacení.  Reverzní strana pak nese ještě jednu sněhovou vločku, do které je zakomponováno sladké cukroví.

Nedílnou součástí emise je české dárkové balení, kam lze vepsat věnování.

 Autor: Eva Prousková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Ryzost: 999/1000 Ag, selekt. pokov. Au
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.190 Kč
(5 ks skladem)