Stříbrná kilová medaile Statutární město Kladno

Květen 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná kilová medaile Statutární město Kladno
Stříbrná kilová medaile Statutární město Kladno

Statutární města

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude stanovena po vydání medaile.

Osmnáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Kladno.

První písemná zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. Roku 1561 byla středočeská ves povýšena na městečko, ale po dalších tři sta let zůstala nepříliš významnou poddanskou obcí na řídce osídleném zemědělském venkově. Zlom přišel v polovině 19. století, kdy se Kladensko proměnilo v klíčovou průmyslovou oblast, a to díky těžbě černého uhlí a rozvoji hutnictví. V roce 1870 bylo Kladno povýšeno na město. Jeho překotný růst byl doprovázen přílivem pracovních sil, který v krátké době zněkolikanásobil počet obyvatel. Ve 20. století Kladno prožilo krušné časy. Strádání za první světové války bylo vystřídáno érou rozvoje a prosperity, ale ta skončila s řáděním nacistů. Komunistický režim podporoval rozvoj města, ale velmi necitlivě. Budování odcizených sídlišť pro masy pracujících šlo ruku v ruce se snahou o vymazání původní zástavby. Ocel Poldi se stala světoznámou, ale hutnictví vedlo k poškození životního prostředí. Po pádu socialismu průmyslu uškodila neúspěšná privatizace, ale Kladnu se podařilo postavit na nohy a od roku 2000 je hrdým statutárním městem…

Medailérka Štěpánka Doležalová umístila na averzní stranu medaile neorenesanční budovu kladenské radnice z konce 19. století. Kompozici averzu dotváří propracovaný letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

 Autor: Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 90 mm, hmotnost: 1000 g (1 Kg)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(24 ks)
44.950 Kč
(0 ks skladem)