Tolar k narození dítěte Koník 2023

Leden 2023 - Dárkové medaile - Tolar k narození dítěte Koník 2023
Tolar k narození dítěte Koník 2023

Peníz pro štěstí věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Móda „vínkových mincí“ se v českých zemích rozmohla v éře renesance, po vzniku Československa začal stát vydávat tzv. Svatováclavské dukáty, které si lidé pro tento účel rychle oblíbili, a dnes na ně navazuje Česká mincovna. Například tímto stříbrným tolarem s motivem houpacího koně.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Dodání je cca do 14 dnů od uhrazení.

Hračky jsou staré jako lidstvo samo. Jejich úkolem není jen potěšit a zabavit děti, ale také rozvíjet fantazii, vzdělávat a nenásilně připravovat na dospělý život. Ještě předtím, než se jejich masové produkce chopili protřelí obchodníci, byla každá jednotlivá hračka originál – každou vyrobily ruce milujících rodičů či prarodičů. Mohlo jít o panenku, domeček, meč nebo třeba o houpacího koníka. Dřevění koně se dvěma ližinami se poprvé objevili v 17. století na území dnešních Spojených států amerických. V 19. století se pak dostali do Evropy, kde si je rázem zamilovaly děti ze všech společenských tříd. Avšak není pochyb o tom, že historie této hračky sahá mnohem hlouběji do minulosti. Tradiční hračky byly vždy zjednodušenými kopiemi věcí ze skutečného světa a jen těžko si lze představit dítě, které by si ve starověku nechtělo hrát s takovým trojským koněm…

Houpacímu koníkovi věnovala medailérka Lenka Nebeská, DiS., reverzní stranu stříbrného tolaru. Averzní strana pak předkládá spící miminko, které drží v dlaních jeho rodiče, a nápis TOLAR K NAROZENÍ DÍTĚTE.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.790 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2023_Ag_tolar_narozeni_ditete_konik_proof_obal_1
2023_Ag_tolar_narozeni_ditete_konik_proof_obal_2
2023_Ag_tolar_narozeni_ditete_konik_proof_obal_3
2023_Ag_tolar_narozeni_ditete_konik_proof_obal_4