Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2023

Leden 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2023
Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2023

Unikátní dárková řada „Crystal Coin“ je výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – mincovnictví České mincovny a sklářství společnosti Preciosa. K nejoblíbenějším motivům, které se objevují na stříbrných mincích s českým křišťálem, patří narození dítěte. Originální dárek do kolébky s motivem čápa vychází již podruhé – tentokrát s ročníkem 2023.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Dodání je cca do 7 prac. dnů od uhrazení.

V dávných dobách byli čápi předmětem uctívání po celém světě. Ve starém Egyptě vznešení opeřenci symbolizovali zbožnost a spravedlnost, v Číně nesmrtelnost a v Evropě přinášeli nový život. Germánští pohané věřili, že v bažinách nežijí jen žáby, které jsou oblíbenou čapí pochoutkou, ale také duše nenarozených dětí. Čápi tyto duše lovili a vkládali do těl budoucích matek. Svatby se tehdy konaly při oslavě letního slunovratu na konci června, a když se pak na jaře čápi vraceli domů z teplých krajin, mnoho novomanželek mělo před porodem. Představě toho, že děti nosí čáp, napomáhala i skutečnost, že je sám starostlivým rodičem, který oddaně pečuje o své potomky. Pověra přežila až do moderních časů a po stovky let pomáhala rodičům vyhýbat se choulostivé konverzaci se staršími sourozenci novorozených dětí. Kde se miminko vzalo? Přinesl ho čáp! Proč maminka leží v posteli? Klovl ji čáp! Děti takové vysvětlení rády přijaly…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá kombinaci raženého reliéfu, českého křišťálu a tradiční symboliky. Miminko zavinuté do šátku doprovází nejen čáp, ale také vrána, která podle některých pověstí nosí rodičům holčičky. Uzlíček štěstí nadnášejí balónky, z nichž jeden je tvořen křišťálovým kamenem. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), rok emise 2023 a státní znak, který je obklopen řadou dětských motivů.

Mince vychází v limitovaném nákladu čítajícím 1000 kusů. Představuje originální, a přece tradiční dárek.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
3.390 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_1
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_2
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_3
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Vitej_na_svete_proof_4