Stříbrná mince Nikola Tesla - Válka proudů

Leden 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Nikola Tesla - Válka proudů
Stříbrná mince Nikola Tesla - Válka proudů

První stříbrná mince ze čtyřdílné minisérie věnované životu a dílu geniálního vynálezce Nikoly Tesly připomíná technologický spor a obchodní konflikt, který vstoupil do dějin jako válka proudů.

Dodání je cca do 7 prac. dnů od uhrazení. První mince do série.

Nikola Tesla studoval matematiku a fyziku, zabýval se výzkumem elektřiny a při tom objevil princip střídavého proudu. Pracoval ve společnosti Thomase Alvy Edisona, a když za ním odcestoval do Ameriky, věřil, že kolega vynálezce jeho objev ocení a podpoří. Edison však učinil pravý opak a efektivní systém smetl ze stolu. Nebylo divu, protože jeho živobytí se octlo v ohrožení – Edisonovy elektrárny, rozvodné sítě a motory využívaly proud stejnosměrný. Tak na přelomu 80. a 90. let 19. století začala proslulá „válka proudů“. Edison tvrdil, že střídavý proud je příliš nebezpečný – při demonstraci jím neváhal usmrtit slona a mimoděk vynalezl elektrické křeslo. Tesla, kterého v boji proti technologickému magnátovi podpořil majetný průmyslník George Westinghouse, byl pro změnu přesvědčený, že při přenosu střídavého proudu dochází k menším ztrátám v rozvodné síti a že motory na střídavý proud jsou konstrukčně jednodušší a levnější. Svět dal nakonec za pravdu Teslovi a jeho systém, který používáme dodnes, se stal standardem. Geniální vynálezce se v zájmu vědeckého pokroku bláhově vzdal všech finančních odměn, které mu náležely, a pokračoval ve snění. Dalším krokem v jeho elektrické revoluci byl bezdrátový přenos energie, který úspěšně otestoval. Westinghouse se však zachoval stejně jako Edison – snadno dostupná elektřina, která nepotřebuje rozvodnou síť, by ho připravila o zisky, a tak Teslu přestal podporovat…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly, který shlíží na svého rivala Thomase Edisona. Oba vynálezce od sebe oddělují elektrické výboje a kompozici dotváří ještě anglický nápis WAR OF THE CURRENTS (válka proudů). Blesky najdete také na averzní straně mince, která je společná celé minisérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1500 ks)
2.090 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_Nikola_Tesla_Valka_proudu_proof_etue_1
2023_1_NZD_Ag_Nikola_Tesla_Valka_proudu_proof_etue_2
2023_1_NZD_Ag_Nikola_Tesla_Valka_proudu_proof_etue_3