Sada čtyř zlatých mincí 10 NZD Českoslovenští letci v RAF - Letouny RAF

Českoslovenští letci v RAF - Sada čtyř zlatých mincí 10 NZD Českoslovenští letci v RAF - Letouny RAF
Sada čtyř zlatých mincí 10 NZD Českoslovenští letci v RAF - Letouny RAF

Emise: září 2016

První emise ze série zlatých Smart mincí České mincovny nazvané Českoslovenští letci v RAF představila čtyři naše perutě zformované v rámci britského Královského letectva za druhé světové války. Druhá emise teď uvádí čtyři nejslavnější letouny, které nesly jejich příslušníky do bitvy.

Vydání této pamětní sady je spojené s mimořádným příběhem. Brigádní generál Emil Boček, jeden z našich posledních nebeských jezdců, který absolvoval 26 operačních letů nad nacistickým Německem, si letos díky úsilí České mincovny splnil velký sen a po neuvěřitelných 71 letech opět usedl do kokpitu svého milovaného stíhacího letounu Spitfire. Stalo se tak na londýnském letišti Biggin Hill, odkud létající hrdinové druhé světové války vyráželi vstříc nebezpečí a kam spolu s veteránem odcestovaly také sádrové modely těchto mincí. Lze tak říci, že vedle umělecky zpracovaného ryzího zlata v sobě každá sada navíc nese ještě malý kousek jedinečného dobrodružství.

Reverzy jednotlivých pamětních mincí jsou věnovány dvěma stíhacím a dvěma bombardovacím letounům. Každý z nich je vyobrazen ze dvou úhlů – pohled na letoun shora v podobě technického výkresu je doplněn perspektivním pohledem na stroj za letu. Nechybí ani názvy letounů, v případě bombardérů ještě jejich operační zařazení. Autorem detailních výtvarných návrhů je zkušený akademický sochař Zbyněk Fojtů.


HAWKER HURRICANE – Stroj, jenž byl v létě roku 1940 nejpočetnějším stíhacím letounem RAF, se stal symbolem bitvy o Británii, kde plně prokázal své kvality. Byl velice účinný při bojích proti bombardovacím letounům a snesl velké poškození v leteckých soubojích.

SUPERMARINE SPITFIRE„Spitfire, to je kočár, to je neskutečný, perfektní letadlo. To nemůžete mít jenom rád, to musíte milovat,“ říká Emil Boček o legendárním stroji s vynikajícími letovými schopnostmi, který patří k nejladnějším letounům všech dob.

VICKERS WELLINGTON – Neobvyklá konstrukce Wellingtonů snášela značné poškození v boji a umožňovala maximální využití vnitřních prostor trupu a křídla. Služba těchto strojů proto byla velice rozmanitá (našim posádkám se osvědčily u BOMBER COMMAND) a trvala po celou dobu války.

CONSOLIDATED LIBERATOR – Těžký bombardovací letoun patřil za války k vůbec nejvyráběnějším typům své kategorie. Mohly za to především jeho mimořádné letové výkony, které z něj učinily skutečně univerzální bojový stroj (Čechoslováci jeho služby ocenili u COASTAL COMMAND).


Averzní strana je společná všem čtyřem mincím v sadě. Nese koláž vytvořenou z rozličných částí letounů a nezbytné atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci pro vydávání Smart mincí – jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání mincí 2016 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD).

Pokud vám v sadě chybí stíhací bombardér de Havilland Mosquito, najde ho na luxusní dřevěné etui ozdobené tematickým gravírovaním. Její nedílnou součástí je také obsáhlé tematické pojednání Ing. Jana Sýkory, kurátora Vojenského historického ústavu a zároveň odborného garanta tohoto projektu.




Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 22 mm, hmotnost: 4x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
41.450 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_01
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_02
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_03
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_04
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_05
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_06
2016_4x10_NZD_Au_Ceskoslovensti_letci_RAF_Letadla_07