Stříbrná medaile Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje

- Stříbrná medaile Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje
Stříbrná medaile Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje

Stříbrná pamětní medaile.

Medaile uložena v kapsli a v modré etuji, přiložen certifikát České mincovny.

Emise: duben 2015

Výjimečné ražby odrážející v lesku drahých kovů mistrovsky zpracovaná témata z bohaté národní historie patří odjakživa do popředí sběratelského zájmu. Česká mincovna se rozhodla Vaše numismatické kolekce obohatit o další takový kousek – stříbrnou medaili Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje v mimořádné kvalitě proof.

Bratři Konstantin a Metoděj podnikli za svůj život několik společných misijních cest. K té pro náš národ nejdůležitější došlo v roce 863 našeho letopočtu, kdy oba věrozvěstové dorazilina žádost knížete Rastislava na Velkou Moravu. V Soluni se v té době hovořilo jak řecky, tak i slovansky. Konstantin se však upínal k myšlence existence nového spisovného slovanského jazyka, který by byl využíván k výchově budoucích kněží. Tento umělý jazyk, tzv. staroslověnštinu, stvořil spolu s novým písmem inspirovaným řečtinou. Nejstarší slovanská abeceda se jmenovala hlaholice a původně obsahovala 38 písmen, později byla nahrazena jednodušší cyrilicí.

Díky srozumitelnosti staroslověnštiny byly jejich liturgie na Velké Moravě velmi úspěšné. Konstantin s Metodějem však nejen sami kázali, ale také vybírali a vzdělávali další kněze. Staroslověnština byla papežskou bulou slavnostně povolena počátkem roku 868 jako bohoslužebný jazyk. Přesto po Metodějově skonu roku 885 slovanská církev zanikla a bohoslužby byly slouženy v latině. Se staroslověnštinou se však můžeme s některými obměnami setkat dodnes, jelikož ji coby liturgický jazyk využívají církve byzantského obřadu, například řeckokatolická či pravoslavná.


Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.650 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2015_Ag_medaile_Konstantin_a_Metodej_pp_etue