2011 - Sada Svatováclavská koruna - zlatá mince a stříbrná medaile

- 2011 - Sada Svatováclavská koruna - zlatá mince a stříbrná medaile
2011 - Sada Svatováclavská koruna - zlatá mince a stříbrná medaile

Sada vychází v omezené sérii 500 ks, obsahuje zlatou rakouskou minci a stříbrnou českou medaili, které zákazníci obdrží v luxusní etui z tmavého dřeva.

Spojující motiv sady představuje Svatováclavská koruna, symbol české státnosti a klenot velkého významu, jehož hodnota není penězi vyčíslitelná.

Svatováclavskou korunu nechal v roce zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Věnoval ji prvnímu patronu země sv. Václavovi. V současnosti je spolu s jablkem, žezlem a ostatními částmi korunovačních klenotů uložena v chrámu sv. Víta a chráněna sedmi zámky, k nimž má klíč sedm představitelů české národní státnosti.

Zlatá mince s nominální hodnotou 100 euro znázorňuje na averzní straně Svatováclavskou korunu – umělecky vytvořenou zlatnickou práci, usazenou na polštáři s drapérií, který je zdoben erbem s českým lvem. Na reverzní straně je vyobrazen Rudolf II., za jehož vlády se roku 1583 stala Praha rezidenčním hlavním městem. Na pravé straně od panovníka je pražský Karlův most a v pozadí část Starého města – Hradčany a Chrám svatého Víta. Motiv mince obklopuje okraj z perlovce.

Stříbrná medaile s motivem koruny je vymodelována tak, aby v co největší míře vynikly ladné tvary královské lilie, největší drahokamy a celková proporce koruny.

Ve vrchní části averzní strany jsou umístěny znaky českého království – český lev a Přemyslovská "plaménková" orlice. V opisu je text Svatováclavská koruna, značka mincovny a ryzostní označení.

V pravé části reverzní strany je portrét sv. Václava, který je inspirován sochou sv. Václava ze svatováclavské kaple v chrámu sv. Víta. Chrám sv. Víta je v nízkém reliéfu vymodelován v levé části medaile. V opisu je text Chrám svatého Víta, Svatý Václav a značka autora.

Zdroj: Ceska mincovnaAutor: mince: Herbert Wähner, medaile: Zbyněk Fojtů
Razila: Austria Mint, Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm Au mince, 34 mm Ag medaile, hmotnost: 16 g jak mince tak medaile

Ryzost: mince 986/1000 Au, medaile 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká, hladká s popisem


Proof
(500 ks)
26.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
svatovaclavska_koruna_Au_Ag_drevena_etue
svatovaclavska_koruna_Au_Ag_medaile_avers
svatovaclavska_koruna_Au_Ag_medaile_revers
svatovaclavska_koruna_Au_Ag_mince_avers
svatovaclavska_koruna_Au_Ag_mince_revers